понеділок, 4 січня 2016 р.

Бути здоровим чи курити?


(розробка для учнів 5-7 класів)

Провела:
вихователь інтернату
Туряк Вікторія Анатоліївна

         Мета. Виховувати дбайливе ставлення до свого організму, роботи правильний вибір у житті на користь здоров’я; ознайомити учнів з історією поширення тютюну, властивостями нікотину; проінформувати про негативні наслідки дії тютюну на організм людини.
         Обладнання. Географічна карта світу, малюнок рослини тютюну, добірка науково-популярної літератури з проблеми тютюнопаління та пропаганди здорового способу життя.


Хід заняття
«Людина сама відповідає за своє здоров’я і тільки сама може його зберегти»
Микола Амосов
         Вихователь. Ми сьогодні поговоримо про одну з найпоширеніших шкідливих звичок людини – паління тютюну.
         Здорова – це така людина, яка життєрадісно й охоче виконує обов’язки, які покладає на неї життя, та повністю реалізує свої фізичні й розумові здібності.
         Для того щоб зберегти здоров’я, бути успішним у житті, створити свою сім’ю, треба не піддаватися впливу шкідливих звичок.
         Кожна людина сама обирає свій шлях у житті й повинна навчитися критично ставитися до людських слів і справ. Вибір має бути самостійним, але свідомим.
         Тютюн з давніх-давен називають викрадачем розуму і здоров’я. Ніхто  в юності не замислюється над тим, до яких наслідків призводить куріння? А замислюватися варто зараз, щоб потім не було пізно, адже курцями не народжуються. Ними стають люди, яких вчасно не застерегли, не зупинили, коли їхня рука тяглася до сигарети.
         Період 12-16 років – найважливіший рубіж для кожного: ви входите в доросле життя. Пам’ятайте! Ви маєте право на вчинок, тільки добре усвідомлюючи його наслідки.
         Сподіваюсь що наше заняття допоможе вам зробити важливий вибір: курити чи не курити?
         1-й учень. Тютюн – родом з Америки. Історія долучення європейців до куріння розпочалася так. 12 жовтня 1492 року матрос Родріго Тріана з корабля «Пінта» славнозвісної флотилії Христофора Колумба вигукнув: «Попереду – земля!». Серед подарунків, що піднесли острів’яни Колумбові, було сушене листя рослини «петум».  Це розгорнуте листя вони курили.
         У пошуках золота Колумб поплив далі на південь і 28 жовтня 1492 року зійшов на берег Куби. Мешканці зустрічали прибулих із травою для куріння, яку вони називали «сигаро».
         Після другого плавання Христофора Колумба насіння тютюну завезли до Іспанії. Потім воно потрапило до сусідніх європейських країн, і в період великих відкриттів морських та караванними шляхами його доставили практично в усі куточки земної кулі.
         Швидкому поширенню тютюну сприяла його дивовижна властивість – виробляти потяг до куріння, який дуже важко перебороти. Тепер ми знаємо про наркотичні дію нікотину, але за тих далеких часів цій рослині приписували незвичайні якості. Наприклад, вважалося, що тютюн цілющий, його дим відганяє хвороби, злих духів тощо. Це зілля вважали стимулюючим і заспокійливим засобом, його листя використовувалися як лікувальну речовину.
         У середині 30-х років ХVІІІ століття славетних шведський природознавець Карл Лінней, класифікуючи тваринний і рослинний світ, дав тютюнові родову назву «нікотіана» - на честь Жана Ніко, який першим у Європі почав культивувати тютюн.
         Не можна сказати, що тютюн скрізь проникав без перешкод. Із релігійних мотивів у деяких країнах, наприклад, в Італії, його оголосили «добавкою диявола». Римські папи навіть пропонували відлучити від церкви тих, хто нюхав або курив тютюн. Відомо, що потомство п’ятьох ченців, що спіймалися на курінні, замурували живцем у монастирській стіні. В Англії за указом Єлизавети І курців прирівнювали до злодіїв і водили вулицями з мотузкою на шиї. Проте Уолтер Ролі, фаворит королеви Єлизавети, популяризував курінню тютюну. Після смерті Єлизавети правління перейшло до Якова Стюарта, який стратив Ролі з політичних мотивів, хоча, за переказами, його покарали саме за куріння.
         2-й учень. Яків І оголосив куріння шкідливим, неблагочестивим і непідходящим для цивілізованої людини заняття. Свою знамениту працю «Про шкідливість тютюну», опубліковану в 1604 році, Яків І закінчив словами «…звичка, на яку гидко дивитись, нестерпна для нюху, шкідлива для мозку, небезпечна для легенів…». Це була перша популярна книжка про шкідливість куріння.
         У Росії за царювання Михайла Федоровича вперше звинувачених у курінні карали 60 ударами палиць по ступнях, якщо вдруге – відрізували носа або вуха. Після спустошливої пожежі в Москві 1634 року, причиною якої було куріння тютюну, його заборонили під страхом смертної кари. За Олексія Михайловича, сина Михайла Федоровича, в спеціальному «Уложенні» від 1649 року було «велено всіх, у кого знайдуть богопротивне зілля, брати на тортури і бити «на козлі» батогом доти, доки не зізнаються, звідки взяли зілля». Приватних торговців тютюном цар велів «шмагати, засилати у далекі міста».
         У Росії торгівля тютюном і куріння дістали дозвіл у 1697 році за царювання Петра І, який сам став запеклим курцем, побувавши в Голландії. Крім того, він усіляко схиляв до куріння своїх придворних і дозволив вільно ввозити тютюн із-за кордону, наклавши на нього високе мито.
3-й учень.
Народна мудрість про збереження здоров’я:
-         Бережи і шануй честь змолоду, а здоров’я – до старості.
-         Бережи одяг, доки новий, а здоров’я – доки молодий.
-         Вартість здоров’я знає лиш той, хто його втратив.
-         Весела думка – половина здоров’я.
-         На гнів немає ліків.
-         Веселий сміх – здоров’я запорука.
-         Природа, час, терпеливість – це кращі ліки.
-         Сміх краще, чим ліки.
-         Хто хоче одужати, тому не треба лягати.
-         Хто дружити з вином, той сам собі ворог.
-         Якщо тільки їсти та спати, то можна худобиною стати.
-         Їж – не переїдай, пий – не перепивай, а говори – не переговорюй, то будеш здоровий.
-         Держи голову в холоді, а живіт у голоді – будеш здоровий.
     Вихователь. Ви не раз чули застереження: «Куріння шкідливе для здоров’я».
     Проте найбільшої шкоди тютюн завдає підлітковому організму. Люди, що почали курити після 15-річного віку, помирають від раку легенів у 5 разів частіше, ніж ті, які закурили після 25. Учені дослідили, що в цигарках міститься близько 1200 отруйних сполук.
     Протягом кількох років здійснювалися спостереження над 200 школярами, які долучилися до цієї поганої звички, і 200 учнями, які не курять. З’ясувалось, що серед перших було в 15-20 разів більше з поганою пам’яттю, слабким фізичним станом та розумовим розвитком. Виявилося також, що на організм дівчаток нікотин впливає значно згубніше. У них «в’яне шкіра», стає хриплим голос. Людина втрачає можливість сприймати аромат квітів, трав.
 «Реклама – антиреклама куріння»
     4-й учень.
Реклама 1
Якщо ви хочете зруйнувати власне здоров’я за допомогою чудової речовини – нікотину, ви повинні спробувати новий спосіб погіршення здоров’я. Тютюновий дим містить у собі такі речовини:
-         нікотин (його крапля вбиває коня);
-         ацетон (за допомогою цигарки ви зможете швидко стерти лак з нігтів);
-         чадний газ – нафтагін (він є у будь-якій вибуховій речовині);
-         толімін (він міститься у речовині, якою чистять туалети).
Тепер ми можемо зробити висновок: одна цигарка містить у собі багато необхідних речовин! Уявляєте, ви можете не тільки курити сигарети, а й навіть чистити нею туалети та змивати лак з нігтів!
5-й учень.
Реклама 2
         Телефонуйте нам зараз – і будете мати жовті зуби, облізле волосся, а якщо вже дуже пощастить, то й параліч. Особливо запрошуємо до куріння дітей та тинейджерів! Їхня нервова система та й увесь організм інтенсивно розвиваються, потребуючи багато кисню та поживних речовин. А оскільки нікотин діє безпосередньо на нервові клітини, частково блокуючи дихальну функцію мітохондрій, спричиняючи кисневе голодування нервової системи в цілому, ви можете уявити себе на 1 метр зросту і з цигаркою в зубах!
         Куріння – це мода для нового покоління!
         Нове покоління обирає куріння!
6-й учень.
Факти:
-       куріння вбиває близько 3 млн. людей щорічно – кожного десятого дорослого у світі. Кожні 10 секунд від куріння вмирає людина, вбиваючи себе сама. Це більше, ніж померлих від СНІДу, туберкульозу, наркотиків, травм, отруєнь і самогубств разом узятих. Якщо ця тенденція збереження, то близько 500 млн. людей із числа тих, хто живе зараз, у кінцевому результаті будуть вбиті тютюном, причому половина з них – у працездатному середньому віці, які втратять при цьому від 20 до 25 років життя.
-       В Україні смертність спричинена тютюно-курінням складає 110 000 осіб на рік, у Києві – близько 5 000.
-       Популярність куріння в світі залишається доволі високою і є найвищою серед чоловіків. Найбільше курців мешкає у країнах Південної та Східної Азії – 62-64%, в Росії це число становить 58%, у Греції – 53%.
-       Україна входить до групи 11 європейських країн, де поширеність куріння серед чоловіків перевищує 50%.
-       Серед населення України, яке курить, 25% роблять це щоденно, 6% курять нерегулярно, 9% кинули курити, 40%ніколи не пробували курити, 10% є експериментаторами (викурили менше ніж 100 сигарет протягом життя). Для порівняння, у США курить 23,5% населення, з яких щоденно – 19.2%, іноді – 4,3%.
-       У всьому світі курять приблизно 1 млрд 300 млн людей.
-       Сигаретний дим шкодить здоров’ю оточуючих. Щороку близько 30 000л.дей вмирають тільки від пасивного куріння.
-       Наприкінці ХХ століття від тютюнокуріння щорічно в світі помирало 3 000 000 осіб. На початку ХХІ століття – вже 3 500 000.
-       Встановлено, що діти курять сигарети найбільш розрекламованих торгових марок.
-       Кинути курити може кожна людина. 60% тих, хто переборов цю згубну звичку, стверджують, що як би вони знали, як легко їм буде кинути курити, вони б давно це зробили.
-       В Україні серед старшокласників курять 30-47% юнаків і 25-32% дівчат. Щороку в країні викурюється 15 мільярдів сигарет.
-       Оттава (Канада) – місто для некурящих. З 1 вересня 2001року там куріння було заборонено у всіх громадських місцях. У місті немає навіть спеціальних місць для курців. За дотриманням заборони стежать співробітники правоохоронних органів. Перше порушення обходиться приблизно в 250 канадських доларів, наступні – до 5000 канадських доларів.
7-й учень.
Із чого складається тютюновий дим?
         У тютюновому димі однієї сигарети наявні більше ніж 4000 різних хімічних сполук, більшість з яких шкідливі для здоров’я. Деякі із цих речових отруйні. 43 речовини відносяться до речовин, які викликають рак.
         Одна з отруйних речовин – нікотин. Нікотин знаходиться з листя тютюну. Потрапляючи в організм людини з тютюновим димом, нікотин впливає як швидкодійний наркотик, викликаючи сильну залежність від паління.
         Одна з канцерогенних речовин – смола. Це темна клейка речовина, що осідає в легенях.
         У тютюновому димі також наявний чадний газ СО.
         Як тільки людина запалює сигарету, нікотин через легенів потрапляє в кров. І вже через 8 секунд починає впливати на головний мозок.
         Нікотин спочатку збуджує, а потім гальмує процеси в центральній нервовій системі.
         Нікотин підсилює серцебиття, звужує кровоносні судини й підвищує артеріальний тиск.
         Кількість серцевих скорочень на добу в того, хто палить, на 15 000-20 000 скорочень більше, ніж у людини,  яка не палить. При цьому таке серце перекачує на 1,5 тонни крові за день більше, ніж у тих, хто не палить. А це означає, що навантаження на серце зростає. Це призводить до скорочення часу життєдіяльності, серця.
         Разом з нікотином у легені потрапляє смола. Вона осідає на стінках легень.
         Можна сказати, що курець їсть смолу ложками. Якщо людина випалює пачку сигарет у день, за рік вона «з’їдає» 700 грамів  дьогтю, тобто трохи менше від літрової банки.
         Разом з нікотином через легені в кров також проникає чадний газ СО. Чадний газ зменшує надходження кисню в усі частини тіла. Через недостатність кисню м’язи тіла втомлюються, і наступає стан загальної втоми.
         Уміст чадного газу в крові тих, хто палить у 15 разів більший, ніж у тих, хто не палить.
         Під час першого досвіду паління може виникнути запаморочення, нудота й блювання.
          В усіх підлітків,  що палять, з’являються проблеми, які пов’язані з дихальними шляхами: запалення слизових оболонок рота й гортані, задуха, кашель, може розвинутися астма або бронхіт.
·        Ті, хто палить не так давно, мають стан кисневого голодання, тому що чадний газ потрапляє через легені в крові обмежує доступ кисню в усі частині тіла. Починає знижуватися імунітет.
·        Для підлітків дуже важливо, який вони мають вигляд. Ми їх нагадуємо, що ті, хто палить, починають погано пахнути. Їхній одяг і волосся пахнуть тютюном. З’являються неприємний запах з рота.
·        У тих, хто палить не так давно, з’являються плями на зубах, змінюється колір зубної емалі. Зуби починають жовтіти.
·        А також важливо пам’ятати, що незабаром з’явиться залежність від паління.
         Зовсім недавно вчені знайшли пояснення тому, чому в людини з’являється залежність від тютюну. Справа в тому, що тютюновий дим порушує в головному мозку баланс речовин. У результаті в того, що палить, рівень речовини, що викликає стан задоволення від паління, стає дуже високим. Від надлишку цієї речовини курця й тягне палити. Через надлишок цієї речовини стає нелегко кинути палити. Паління – такий стан, коли легко потрапити на гачок: залежність формується швидко й непомітно. Почати палити значно легше, ніж кинути. Більшість курців жалкують про те, що колись почали палити. Багато таких, що хочуть кинути, але це вже не так легко зробити, коли розвинулася залежність від паління.
         Вихователь.
Вікторина «Чи знаєш ти про вплив тютюнового диму?»
1.     Що найбільше забруднює повітря:
а) викиди хімкомбінату;
б) викиди металургійного комбінату;
в) тютюновий дим.
2. Як називається слабкий наркотик тютюну?
         а) чадний газ;
         б) нікотин;
         в) бензопірин.
3. Порівняно з вихлопною трубою автомобіля тютюновий дим удихати:
         а) у 4 рази шкідливіше;
         б) менш шкідливо в 10 разів;
         в) те ж саме.
4. Скільки отруйних речовин містить в тютюні?
         а) близько 36;
         б) близько 100;
         в) близько 200.
5. Прізвище французького дипломата, що завзято пропагувати тютюн, не знаючи про його шкоду:
         а) Мальборо;
         б) Нікотин;
         в) Кемел.
6. На планеті щорічно від хвороб, спричинених курінням, помирає:
         а) 150 тис. осіб;
         б) 1,5 млн. осіб.
7. Російський письменник А.П. Чехов сказав, що поцілувати дівчину, котра курить, -  це все одно що поцілувати:
         а) квітку тютюну;
         б) попільничку.
8. На Заході людину, що курить, називають «бампкін», тобто:
         а) стильний;
         б) селюк;
         в) спортивний хлопець.


Немає коментарів:

Дописати коментар